Výber novostavby

15. júna 2022

Ako si vybrať novostavbu a na čo pozerať pred kúpou

Ako si vybrať novostavbu - mladý pár

Nové bývanie je dlhodobá investícia, ktorú treba urobiť s rozvahou. Pred kúpou domu sa vynárajú otázky, či siahnuť po novostavbe alebo si kúpiť starší dom, ktorý si dáte zrekonštruovať podľa vlastných predstáv. Najdôležitejším kritériom je mať jasno, čo vám viac vyhovuje a do čoho sa vám oplatí investovať.

Podľa zákona sa za novostavbu považuje nehnuteľnosť, ktorá nemá viac než 5 rokov. Ide o stavbu vybudovanú novými technológiami a z nových materiálov. Pri takejto nehnuteľnosti sa predpokladá, že po kúpe ju už nemusíte nijako upravovať alebo opravovať, ale len ju vybavíte potrebným zariadením a nasťahujte sa.

Novostavby sú na trhu dostupné v rôznych prevedeniach. Môže ísť o holodom alebo o plne zariadený dom, pri ktorom odpadá nutnosť čokoľvek zariaďovať. Ak si zvolíte holodom, bude nutné prejsť dokončovacími stavebnými prácami.

Pred kúpou novostavby musíte byť obozretní, pretože mnohí realitní makléri označujú za novostavby aj nehnuteľnosti, ktoré majú vek okolo 10 rokov. Tento názor sa v realitnom svete stal zaužívaným, nakoľko kvalitná stavba môže vyzerať ako novostavba aj po dlhšom období. Úplná novostavba je vhodnou voľbou, pokiaľ chcete mať istotu, že pri jej výstavbe sa nič nezanedbalo.

Vyššia cena novostavby?

Niektorých pred kúpou novostavby odrádza cena, ktorá je vyššia ako cena staršej nehnuteľnosti. Ak sa ale nad tým zamyslíte a pozriete sa na mesačné prevádzkové náklady, zistíte, že rozdiel nie je príliš veľký. Staršie nehnuteľnosti zvyknú výšku sumy, ktorú by ste zaplatili za novostavbu, dorovnať v horizonte niekoľkých rokov a nejedenkrát sa stane, že túto sumu i prevýšia. Nové postupy pri výstavbe totižto prinášajú efektívnejšie energetické zabezpečenie než pri starších stavbách, čo sa premieta do nižších mesačných nákladov.

Preklepnite si developera

Projekt novostavby domu RenesHome

Za tým, aká bude novostavba vo finále, stojí developer a jeho schopnosti. Ak si dáva záležať na výbere kvalitných materiálov a spolieha sa na prvotriednych dodávateľov, môžete si byť istí kvalitou stavby. Seriózny developer nič nezahmlieva a nepotrebujete sa s ním doťahovať ohľadom praskajúcej omietky, krivých stien alebo nerovnomerného obkladu v kúpeľni. Žiaľ, nie každý bežný občan vie rozoznať kvalitnú stavbu od nekvalitnej, a preto sa na realitnom trhu nachádzajú aj špekulanti, ktorí tieto nevedomosti radi zneužívajú.

Či ide o seriózneho developera zistíte na základe referencií alebo projektov, ktoré developer už zrealizoval. Môžete nahliadnuť do jeho portfólia, vyhľadať si informácie na internete, prípadne si dohodnúť obhliadku novostavby. Po obhliadke sa viete skontaktovať s ľuďmi, ktorí bývajú v susedstve a popýtať sa na ich osobné skúsenosti.

Pozemok aj prístupová cesta

Pred kúpou nehnuteľnosti by ste si mali preveriť aj veľkosť pozemku a rovnako dôležité je vedieť, či sa po kúpe stávate vlastníkom alebo spoluvlastníkom tohto pozemku. Zaujímajte sa o prístupovú cestu k nehnuteľnosti, ktorá musí byť vysporiadaná, pretože inak sa k svojmu domu dostane len veľmi ťažko. Kto by chcel nehnuteľnosť, ku ktorej sa nevie dostať autom ani pešo? Rozhodne nikto. Do kúpy novostavby by ste preto mali vstupovať až po jasne zadefinovaných zmluvných vzťahoch.

Čo vám vieme ponúknuť my?

Našim klientom chceme ponúknuť to najlepšie, čo máme, a preto všetky novostavby reali-zujeme využitím najnovších technológií v spojení s tradičnými a overenými stavebnými postupmi. Pri výstavbe domov používame najkvalitnejšie materiály od osvedčených výrobcov.

Chceme, aby naši klienti pociťovali maximálny možný komfort bývania v trvácnom obydlí s optimálnym využitím obytnej plochy a s čo najnižšími nákladmi na spotrebu energií. Nakoľko nám na našich klientoch záleží, ponúkame im aj kompletný právny servis, produkty financovania nehnuteľností a tiež možnosť využitia poradenstva v oblasti interiérového dizajnu.

Tiež vás bude zaujímať