Interiérový dizajn domu svojpomocne

14. septembra 2021

Návrh interiéru domu svojpomocne – Ako si ho efektívne navrhnúť?

Návrh interiéru domu a jeho realizácia je kreatívna práca, ktorá si pri každej miestnosti vyžaduje odlišné prístupy. Okrem toho, aby interiér vyzeral pekne, je dôležité, aby bol funkčný, cítili ste sa v ňom pohodlne a aby boli všetky voľné priestory efektívne využité. Každý človek má jedinečný štýl a každému sa páči niečo iné, no treba myslieť aj na nadčasovosť. Čo je trendom dnešných dní, nemusí byť populárne o niekoľko rokov.

Muž so ženou sa inšpirujú zhotovenými interiérmi

Inšpirujte sa interiérovými návrhmi a realizáciami

Pri hľadaní inšpirácie môžete používať Google, ale ešte lepším nástrojom na „nasávanie“ inšpirácií je Pinterest. Tu uvidíte fotografie a vizualizácie z rôznych webových stránok či blogov na jednom mieste a ostatní používatelia tejto sociálnej siete vám vedia dokonca poradiť.

Obývačka v jednotnom štýle interiérového dizajnu

Vyberte si jednotný štýl

Ako sme uviedli v úvode, každá miestnosť si pri zariaďovaní vyžaduje odlišný prístup. Ten sa však týka len funkčnosť a štýl by mal byť jednotný v celom dome. Popremýšľajte, čo sa vám najviac páči a či tento štýl zapadne do každej miestnosti. Niekto má rád minimalizmus, iný retro alebo vintage, ďalší pestrosť. Hrajte sa preto s farbami, textúrami a vzormi a zvoľte také, pri ktorých sa cítite príjemne.

Výber farby do interiéru

Zvoľte si svoj farebný odtieň

V prvom rade si vyberte vhodný odtieň, týka sa to stien, tapiet, kobercov, závesov či ďalších doplnkov. Niektoré farby pôsobia teplejšie, vďaka čomu sa doma budete cítiť plní energie, iné farby sú zas chladnejšie a vášmu domovu dodajú sterilnosť a strohosť. Vhodnou voľbou sú prírodné farby, ktoré si zachovávajú svoju nadčasovosť. Vsadiť môžete napríklad na slnečný odtieň žltej, morský odtieň modrej alebo na zelenú v odtieni listov. Obstoja aj neutrálne farby, akými sú biela, čierna alebo sivá.

Nadčasový interiérový dizajn

Nadčasový interiér vedie

Nadčasový dizajn dokáže pozdvihnúť vaše miestnosti. Ak chcete, aby každá izba vyzerala rafinovane, vyberte si nábytok a doplnky s čistými líniami. Tie pôsobia elegantne, moderne a nikdy nevyjdú z módy. Nič nepokazíte ani vtedy, ak si dom zariadite v retro štýle, pretože tento štýl sa v určitých cykloch opakuje a na výslnie sa dostáva znova a znova.

Nakreslite si plán

Nepotrebujete umelecké vlohy, aby ste si dokázali nakresliť jednoduchý plán. Takýto plánik si vytvorte pre každú miestnosť zvlášť. Jednotlivé kusy nábytku i doplnky musia mať svoj priestor. Ak budete kresliť napríklad plán obývačky, zakomponujte do neho, kde chcete mať sedačku, televízor, konferenčný stolík, vitrínu a podobne. Rovnako myslite na luster, prípadne na doplnky ako sú vázy, kvetiny, krb a ďalšie. Podobne sa tvorí návrh interiéru aj profesionálmi – používa sa však pri tom počítač s programami, ktorá interiér dokážu aj zvizualizovať.

Nechajte si poradiť

Keď budete mať všetko premyslené a nakreslené, ukážte svoje plány vyškolenému interiérovému dizajnérovi. Ten vaše plány zhodnotí a prípadne vám poradí, čo by sa dalo zmeniť alebo vylepšiť. Takto vás služby dizajnéra vyjdu lacnejšie, pretože za ním prídete s prakticky „hotovým“ produktom.

Ak si so svojpomocným návrhom interiéru neviete dať rady, neváhajte nás kontaktovať. Vyjdeme v ústrety vašim predstavám a spoločne nájdeme také riešenie, aby ste boli s výsledným interiérom vášho vysnívaného rodinného domu maximálne spokojní.

Tiež vás bude zaujímať