Orientacia domu podľa svetových strán

21. augusta 2021

Orientácia domu a izieb podľa svetových strán

Orientácia domu má vplyv na to, ako sa v ňom budete cítiť. Každý človek je individuálny, a preto sa treba riadiť vlastnými potrebami. Poradíme vám, ako si vybrať správnu orientáciu ešte predtým, než si kúpite nový dom. Optimálne podmienky na bývanie sa odrazia na vašom komforte i zdraví a navyše zohrávajú dôležitú úlohu aj pri celkovej spotrebe energií.

Výber domu podľa svetových strán

Ideálna orientáciu domu neexistuje, pretože niekto sa lepšie cíti v príjemne vyhriatom a svetlom priestore a iný zas preferuje tmavšie a chladnejšie miestnosti. Existujú však univerzálne pravidlá, vďaka ktorým lepšie pochopíte dôležitosť svetových strán.

Správna orientácia domu pomáha regulovať vzduch a dom lepšie vyvetrať v letných horúčavách. Dopomáha taktiež efektívnejšie presvetliť miestnosti, v ktorých sa zdržiavate väčšiu časť dňa. Pred kúpou domu preto sledujete hlavne intenzitu slnečného svetla.

Orientácia domu podľa svetových strán - kompas

Ako sú presvetlené jednotlivé strany

Juh – orientácia domu a jeho izieb izieb na juh je najväčším zdrojom slnečného svitu, pretože dostatok svetla je tu takmer po celý rok a platí to aj v zimných mesiacoch.

Východ – najviac svetla je tu v ranných hodinách a postupom času sa miestnosti orientované na východ stávajú trocha tmavšie a tým pádom aj chladnejšie.

Sever – severne orientované miestnosti majú najmenšie dávky slnečného svetla, a preto bývajú najtmavšie a mimo vykurovacej sezóny aj najchladnejšie.

Západ – najviac svetla sem prenikne v popoludňajších hodinách, čo platí najmä v lete, kedy sú dni dlhšie a svetlo do západne orientovaných miestností preniká po dobu niekoľkých hodín.

Vplyv svetových strán na stavbu domu už poznáte a teraz si prejdeme konkrétne izby a prezradíme vám, aká je ich ideálna orientácia.

Orientácia izieb v dome

Orientácia obývačky v dome

Obývačka

Z hľadiska svojej funkcie pratí k najdôležitejšej a najviac používanej izbe v dome. Stretáva sa tu totiž celá rodina a často sem usádzame aj návštevy. To z nej robí izbu, ktorá potrebuje najviac svetla a tepla, aby ste sa tu cítili príjemne a útulne. Ideálnou orientáciou teda bude juh, prípadne juhozápad. Dostatok slnka zároveň umožní menej kúriť, čo sa pozitívne odzrkadlí v nižšej spotrebe tepla.

Spálňa s manželskou posteľou v dome

Spálňa

Dobrý spánok je základom zdravého životného štýlu, no rovnako dôležitá je i orientácia takýchto izieb. Je vhodné, ak sa človek prebúdza za sprievodu slnečných lúčov, ktoré ho hneď zrána vedia nakopnúť a dodať mu správnu energiu do začiatku dňa. Spálňa by z tohto dôvodu mala byť orientovaná na východ. Ak si chcete nechať izbu trocha vyhriať na noc, zvoľte orientáciu na západ a pokiaľ po svetle ráno netúžite, vhodná bude orientácia na sever.

Chlapček v detskej izbe

Detská izba

Podobne ako spálňa by mala byť orientovaná na východ, prípadne na juhovýchod alebo juhozápad. Nároky na svetlo sú tu takmer rovnaké ako v prípade spálne.

Orientácia domu - kuchyňa

Kuchyňa

V tejto miestnosti síce trávime veľa času, no základným kritériom je tu teplo, ktoré sála z varenia a ktoré nechceme ešte viac znásobovať. Priestor sa počas varenia dostatočne vyhreje aj bez prenikajúceho slnečného svetla alebo silnejšieho kúrenia. Vhodná orientáciu bude na severe alebo severovýchode.

Orientácia domu - šatník

Chodba a šatník

v týchto priestoroch sa zvykneme zdržiavať najmenej, a preto je ideálne, ak sú miestnosti orientované na sever. Chodba si nevyžaduje toľko svetla ani tepla ako iné priestory a chladnejší i tmavší sever jej neprekáža.

Orientácia domu a jednotlivých izieb či miestností v dome je vecou individuálnych požiadaviek budúceho majiteľa. Pri výstavbe domov sa však snažíme riadiť všeobecne platnými pravidlami, ktoré by mali vyhovovať väčšine. Naše domy spĺňajú všetky kritériá, vďaka ktorým sa v nich budete počas celého roka cítiť maximálne príjemne a pohodlne.

Tiež vás bude zaujímať